Kościół

I. NOWY KOŚCIÓŁ

1. RzeszówBudziwój, Parafia Matki Bożej Śnieżnej

2. Kościół parafialny, p.w. Matki Bożej Śnieżnej.

3. Motywem budowy nowego kościoła było to, że dotychczasowy kościół parafialny (także p.w. Matki Bożej Śnieżnej, zbudowany w latach 1905-1907, rozbudowany w latach 1961- 1962), był za mały, wobec wzrastającej liczby wiernych.

4. Starania przeprowadzono standardowe, trudności nie było bo czas komuny się skończył, istniała tylko potrzeba „odrolnienia” działki, co pociągnęło za sobą stosowne koszty. Pozwolenia władz otrzymano w sierpniu 1999 r.

5. Autor projektu: inż. Henryk Sobolewski.

6. Kapłan budowniczy: ks. prałat Kazimierz Guzy (ur. 2.01.1941 r., + 1.12.2009 r.), proboszcz w Budziwoju od 13.10.1980 r. do 1.12.2009 r.

7. Kamień węgielny pochodzi z Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, poświęcony i wmurowany przez ks. bpa Kazimierza Górnego w dniu 5.08. 2002 r., podczas odpustu parafialnego.

8. Budowę rozpoczęto w dniu 5 września 1999 r. od uroczystego poświęcenia placu i narzędzi przez ks. bpa Edwarda Białogłowskiego. Budowę zakończono w 2002 r. Uposażanie wnętrza świątyni i zagospodarowywanie otoczenia trwa nadal.

9. Kościół poświęcił ks. bp Kazimierz Górny w dniu 5.08.2002 r.

10. Budową kierował ks. prałat Kazimierz Guzy. W tym trudzie wspierała go Rada Parafialna oraz Komitet Budowy Kościoła, w skład którego wchodziło 62 osoby, były one tzw. rejonowymi w 31 rejonach parafiizbierali fundusze i organizowali ludzi do pracy. W okresie budowy kościoła parafianie przepracowali społecznie ok. 4800 dniówek ( np. w roku 2001 – 1400 dniówek), a złożone ofiary w latach 1999-2009 wynoszą ok. 1 900 000 . Do najbardziej aktywnych parafian należeli: Eugeniusz Pałka, Roman Pałka, Ignacy Tłuczek, Zdzisław Nalepa, Stanisław Chmiel, Emil Pizło, Marian Kotula, Kazimierz Cioch, Eugeniusz Paśkiewicz.

11. Budowano z ofiar wiernych.

12. Wyposażanie świątyni trwa. Do tej pory uczyniono m.in.: dużych rozmiarów krzyż z figurą Pana Jezusa, wykonany w drewnie lipowym przez artystów rzeźbiarzy Dorotę i Józefa Powroźnik oraz duże obrazy Pana Jezusa Miłosiernego i św. Antoniego, które na płótnie wykonał malarz Oleg Czyżowski (złocenia wykonała Edyta Powroźnik – Dedio) – obrazy i krzyż zostały poświęcone przez ks. bpa Edwarda Białogłowskiego 5.08.2009 r.; polichromia – m.in. wizerunki M.B. Częstochowskiej, M.B. Ostrobramskiej, M.B. z Kalwarii Zebrzydowskiej, M.B. z Kalwarii Pacławskiej, M.B. Boreckiej i M.B. Łaskawej z Chmielnika Rzeszowskiego – zaprojektowane i wykonane przez malarza Claudio Cani (Włoch z Sycylii) w latach 2009-2010; Droga Krzyżowa – poświęcona przez ks. bpa Kazimierza Górnego 13.11.2011 r., zaprojektowana i wykonana w mosiądzu przez Urszulę i Marcina Szczepaniak.

13. Kościół nie był konsekrowany.

 

II. STARY KOŚCIÓŁ

Wieś Budziwój od niepamiętnych czasów posiadała drewniany, modrzewiowy kościółek.
W r. 1905 przystąpiono do budowy nowego, murowanego kościoła, w miejsce starego. Plan budowy kościoła wykonał inż. Adolf Sumper z Rzeszowa. Była to świątynia jednonawowa, o wymiarach rzutu 20 m. x 7.20 m. i wysokości w kluczu sklepienia 7,15 m., o dwóch sklepieniach krzyżowych. Dach konstrukcji drewnianej, pokryty dachówką cementową. Posadzka z płytek cementowych, w prezbiterium ceramicznych. Na chór prowadzą schody metalowe wachlarzowe, zaś z chóru na wieżę schody drewniane zabiegowe /kręte/.
Budowę prowadzono kosztem mieszkańców Budziwoja, i znacznej pomocy księcia Radziwiłła z Tyczyna. Jego budowę ukończono w 1907 r. Kościół został poświęcony i oddany do użytku wiernych 5.08.1907 r. Patronką kościoła ogłoszono Matkę Bożą Śnieżną, której obraz malowany na desce został przeniesiony ze starego kościoła. W następnych latach nastąpiło malowanie wnętrza kościoła, uczynił to artysta malarz Julian Krupski ze Lwowa, od tez dokonał konserwacji obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Wokół kościoła jest ogrodzenie , którego dolna część wykonana z kamienia / piaskowiec /, górna z metalowej balustrady.
W roku 1921 została utworzona parafia w Budziwoju, świątynia stała się kościołem parafialnym. a pierwszym proboszczem ks. Tomasz Żarów.
W 1960 r. wzniesiono metalową dzwonnicę. W dniu 7 sierpnia tegoż roku. ks. bp. Stanisław Jakiel dokonał konsekracji trzech dzwonów, które otrzymały imiona: Stanisław, Antoni i Jan. W roku 2003 dzwony te zawisły na dzwonnicy przy nowym kościele.
Kościół był zbyt mały by pomieścić parafian, dlatego w r. 1961 przystąpiono do jego rozbudowy. Dobudowano 2 nawy boczne o szerokości 3.50 m, długości 20 m. i wysokości 3.50 m. oraz dwie zakrystie. Przykrycie naw bocznych stanowi płyta żelbetowa. Projekt rozbudowy wykonał Augustyn Biega, zaś obliczenia statyczne mgr inż. Jan Alda. W 1962 r. dachówkę cementową zamieniono na ceramiczną oraz zakupiono organy 8 – głosowe od Księży Salezjanów z Przemyśla W r. 1964 artysta malarz Jan Stańda z Krakowa wykonał polichromię. W r. 1965 ołtarz św. Antoniego ufundowali Tomasz Prędki i jego siostra Honorata. Na odpuście ku czci Matki Bożej Śnieżnej tegoż roku ks. bp Stanisław Jakiel dokonał poświecenia rozbudowanego kościoła i nowego wyposażenia.
W r. 1967 stolarz Jan Wójcikowski z Konieczkowej wykonał boazerię
a w r. 1970 dwa konfesjonały.
W r. 1982 dokonano usunięcia zniszczonego tynku na ścianach zewnętrznych i wykonano nowe tynkowanie (cyklina).
Kościół był za mały, dlatego zwłaszcza w porze jesiennej i zimowej gromadziło się dużo wilgoci na ścianach, która zniszczyła polichromię. W r. 1983 mgr Stanisław Urban z Krakowa wykonał istniejącą obecnie polichromię.
Kościół służył do 2002, kiedy odprawianie nabożeństw zostało przeniesione do nowego kościoła. Aktualnie kościół jest nieczynny.


 

 

KANCELARIA

Kancelaria parafialna czynna w dni powszednie bezpośrednio po Mszach św.

Sprawy pilne (np. pogrzeb) - o każdej porze.

Na protokół przedślubny umawiamy się wcześniej z księdzem proboszczem.

 

Kontakt

tel17 221 91 80

e-mail: kancelaria

www.mbsniezna.rzeszow.pl

 
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.