Sprawozdanie za rok 2015

SPRAWOZDANIE ZA ROK 2015
PARAFIA MATKI BOŻEJ ŚNIEŻNEJ W RZESZOWIE

1. Życie religijne – działania na rzecz uświęcenia i zbawienia

– chrzty – 65;
– bierzmowanie – 66;
– śluby – 20;
– zapowiedzi – 30;
– spisane protokoły przedślubne – 20;
– pogrzeby – 29;
– katecheza przedmałżeńska – 10;
– dokumenty wystawione przez kancelarię parafialną – 315;
– chorzy zaopatrzeni: I piątki – 14, Wielkanoc – 31, Boże Narodzenie – 29 oraz pensjonariusze Villa Seniora – średnio 10 osób;
– średnia ilość wiernych na Mszach św. w dni powszednie 66 osób: rano 14, wieczorem 52;
– średnia ilość wiernych na niedzielnych Mszach św.: 2260 osób (mężczyźni – 1125, kobiety – 1135);
– średnia ilość wiernych przystępujących do Komunii św. na niedzielnych Mszach św.: 470 osób (mężczyźni – 153, kobiety – 317);
– ilość Komunii w dniu spowiedzi wielkanocnej – 1550;
– ilość komunii w dniu spowiedzi na Boże Narodzenie – 1290;
– ilość Komunii rozdanej w ciągu roku – ok. 65 tys.;
– ilość spowiedników na spowiedziach – 23;
– do najważniejszych wydarzeń religijnych w tym roku należy zaliczyć: święcenia kapłańskie i prymicje ks. Damiana Ziemby oraz nawiedzenie symboli Światowych Dni Młodzieży;
– pielgrzymki: Częstochowa, Łagiewniki, Siedliska (kandydaci do bierzmowania), Borek Stary – piesza., Droga Krzyżowa na Tarnicę;
– wyjazdy dzieci i młodzieży: 3 razy na kajaki do Obroczy oraz do „Rabkolandu”;
– nasi ministranci uczestniczyli w mistrzostwach Polski w piłce nożnej w Elblągu – zajęli I miejsce w Finale B.

2. Prace przy kościele

– ołtarz;
– ambonka;
– tabernakulum ;
– nastawa ołtarzowa;
Zostały wykonane z marmuru, granitu i mosiądzu wg projektu Marcina Szczepaniaka z Rzeszowa;
– pomalowano zakrystię scholi i zrobiono 2 duże szafy;
– przeprowadzono poważne naprawy w napędzie dzwonów, a także przy klimatyzacji i ogrzewaniu.

3. Uposażenie kościoła:

– 3 ornaty białe;
– 3 alby kapłańskie;
– 2 stuły (czerwone);
– 1 puszka na komunikanty (dar ks. neoprezbitera Damiana);
– 10 komży dla ministrantów;
– 50 alb dla scholi;
– 12 stojaków na kwiaty na Boże Ciało;
– 3 duże wycieraczki wykonane na zamówienie;
– inne, m.in.: welon do błogosławieństwa, welon na puszkę, bursa.

4. Prace przy starym kościele

– wymiana rynien;
– uzupełnienie dachówek;
– udrożnienie odpływów;
– uszczelnienie pęknięć dachu na nawach bocznych.

5. Prace przy plebani:

– schody wejściowe z granitu;
– poręcze chromo-niklowe;
– kapitalny remont łazienki ks. wikarego
– wymiana 6 okien w garażach;
– 20 zaworów przy kaloryferach;
– rabatka przed plebanią (krzewy i żwir).

6. Prace w domu sióstr:

– wymiana 4 okien;
– pomalowano 3 pomieszczenia (kuchnia, łazienka, komórka).

7. Prace przy cmentarzu

– wycięcie 11 tui.

Podziękowania
Parafia może funkcjonować i prowadzić inwestycje dzięki ofiarom parafian. Za wszystkie ofiary, składane co niedziele na tacę, ofiary inwestycyjne składane w III niedzielę miesiąca w kopertach oraz wpłacane na konto składamy serdeczne Bóg zapłać!
Dziękujemy ofiary składane na sprzątanie kościoła, które pozwalają zakupić kwiaty, środki czystości i środki higieny do toalet, a także sprzęty potrzebne do sprzątania.
Dziękujemy też za wszelkie prace wykonane społecznie dla dobra parafii, za użyczenie sprzętu, za pomoc w załatwianiu różnorakich spraw.
Dziękujemy za ofiary składane na Seminarium Duchowne (każda I niedziela miesiąca), na misje, na Caritas i na inne dzieła diecezjalne i kościelne.

Serdeczne podziękowania składamy chórowi, scholi, ministrantom, lektorom i oazie oraz szafarzom za troskę o liturgię; dziękujemy także Parafialnej Radzie Duszpasterskiej, Parafialnemu Zespołowi Caritas, innym grupom parafialnym; członkom żywego różańca dziękujemy za stałą modlitwę za parafię.
Słowa wdzięczności kierujemy do Księży współpracowników: ks. Macieja i ks. Krzysztofa, którzy z entuzjazmem podejmują posługę duszpasterską. Dziękujemy także kapłanom gościom, którzy nam służą odprawianiem Mszy św. i spowiedzią, a są to: ks. prałat Jan Młynarczyk, ks. Roman Jurczak, ks. Maciej Gierula, ks. Tadeusz Chmiel i ks. Grzegorz Nagi oraz rodak ks. Mieczysław Szeptycki MS.

Podziękowania składamy naszym siostrom zakonnym Franciszkankom Rodziny Maryi za pracę wychowawczą w przedszkolu, za troskę o kościół siostrze zakrystiance Krystynie, a siostrze Magdalenie za opiekę nad scholą i za prowadzenie szkoły nauki gry na gitarze dla dziewcząt.
Dziękujemy organistom Marcinowi Filipak i Edwardowi Domoń, a także pani Ewelinie Jamróz za sprzątanie kościoła.

Parafia ma wypłacone wszelkie powinności finansowe wobec Kurii Diecezjalnej, Seminarium Duchownego, Caritas oraz innych instytucji diecezjalnych i kościelnych. Wypłacono też wszelkie powinności za wykonane prace. Parafia nie posiada żadnych długów.

8. Plany gospodarcze na rok 2016

Kontynuowane będzie wyposażanie prezbiterium, a mianowicie: chrzcielnica, postument pod paschał, postument pod ewangeliarz, świeczniki, pulpit do miejsca przewodniczenia, sedilia dla koncelebrantów, balaski oraz kropielnica. Będą one wykonane z kamienia i mosiądzu.
Inne prace będą podejmowane w zależności od posiadanych funduszy.

9. Program duszpasterski na 2016 r.

Temat: „Nowe życie w Jezusie Chrystusie”.
Temat przepowiadania: sakrament chrztu w powiązaniu z 1050 rocznicą chrztu Polski.
Patronowie roku: św. Brat Albert, bł. Matka Teresa z Kalkuty.

W ramach Roku Miłosierdzia będziemy się starali rozwijać dzieła miłosierdzia: fundowanie obiadów dzieciom w szkole, od czerwca wprowadzimy „Chleb św. Antoniego” – skarbona na dobrowolne datki na potrzebujących (nasz patron św. Antoni słynął z wielkiej dobroczynności). Natomiast s. Magdalena będzie kontynuować ogólnopolski projekt „Apostołowie miłosierdzia” i wraz ze scholą będzie odwiedzać Dom Dziecka przy ul. Budziwojskiej i Nizinnej, Dom Pomocy „Villa Seniora” przy ul. Jana Pawła II oraz Zakład Karny w Załężu.

Kontynuować będziemy czwartkowe adoracje Najświętszego sakramentu, do udziału w których bardzo zachęcamy, pragniemy rozwijać też piątkowe nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.

Na początku Wielkiego Postu udamy się z pielgrzymką do światowego centrum kultu Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach skąd przywieziemy relikwie św. Jana Pawła II.

Ważnym wydarzeniem będzie też przyjęcie przez parafian uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – jeszcze wiele na ten temat nie wiemy, oraz zorganizowanie wyjazdu naszej młodzieży do Krakowa.
Mamy nadzieje, że przeżywanie tych wielkich wydarzeń umocni naszą wiarę i miłość do Boga.

Noworoczne życzenia kierujemy do wszystkich parafian. Nasza parafia liczebnie rośnie, liczy aktualnie ok. 4200 osób. Bardzo serdecznie witamy nowych parafian, życzymy im aby w naszej parafii czuli się dobrze.
Wszystkim w Nowym 2016 r. życzymy zdrowia, rodzinnego szczęścia. Rok Miłosierdzia niech pomoże w tym, aby w naszych sercach zagościły radość i pokój płynące z wielkiego zaufania do Jezusa. Jezu ufam Tobie.