V NIEDZIELA WIELKANOCNA – OGŁOSZENIA 15 MAJA 2022 R.

 

 1. Wczoraj 97 dzieci z klas III przystąpiło do I Komunii św. Jest to największa liczba dzieci komunijnych w historii parafii. Dziękujemy ks. Damianowi za przygotowanie dzieci i uroczystości. Rodzicom dziękujemy za dar ołtarza 2 tys. zł i za ufundowanie wystroju kościoła.
 1. Dzisiaj nabożeństwo majowe w plenerze o godz. 20.00 przy kapliczce w ogrodzie pomiędzy Dębinówką o domem rodziny Świder przy ul. Jana Pawła II. Będzie to nabożeństwo pod patronatem św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
 1. Od jutra biały tydzień dzieci komunijnych w następującym porządku: w poniedziałek i środę grupa I, a we wtorek i czwartek grupa II.
 1. W poniedziałek o 19.00 próba dla dzieci z klas IV przed rocznicą I Komunii świętej.
 1. W poniedziałek o 19.00 w salce spotkanie organizacyjne wyjeżdżających na pielgrzymkę do krajów bałtyckich. Będzie podpisywana umowa. Można przynieść 400 zł zaliczki.
 1. Nabożeństwa majowe na tygodniu po Mszy wieczornej, w niedzielę o 15.30.
 1. W poniedziałek święto św. Andrzeja Boboli – kapłana, męczennika i patrona Polski. Będziemy też modlić się przez orędownictwo św. Jana Pawła II.
 1. We wtorek modlić się będziemy przez wstawiennictwo św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
 1. W środę Nowenna do Matki Bożej Śnieżnej.
 1. W czwartek o 17.15 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 1. W piątek od 17.00 do 18.00  spowiedź dzieci przed I rocznicą Komunii św.
 1. W piątek spotkania oazy: 16.30-młodsza, 19.00 starsza.
 1. W sobotę o 8.00 wyjazd dzieci komunijnych do Tarnowca.
 1. W sobotę o 10.00 próba scholi.
 1. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o 12.00 rocznica I Komunii św. dla klas IV, składka na Radio VIA, różaniec  róża Doroty Nowosiadło.
 1. W przyszłą niedzielę na Mszach o 9.00 i 10.30 wystąpi  nasz chór żeński „Fontes”. Będzie też rozprowadzana nowa płyta chóru.
 1. W przyszłą niedzielę zapraszamy na nabożeństwo majowe w plenerze o godz. 20.00 przy krzyżu jubileuszowym przy ul. Jana Pawła II.
 1. Zapowiedzi: Mateusz Czudec-Karolina Wojtowicz (zap. I), Sławomir Machowski – Adrianna Piekiełek (zap. III), Rafał Foltyński – Patrycja Grzebyk (zap. III), Konrad Bober – Monika Rzeszutko (zap. III).
 1. Bóg zapłać za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu z ul. Chmielnej prosimy rodziny z numerów: 53, 57, 67, 71, 75,79,  81, 83, 87. 
 1. Parafia Lutoryż organizuje pielgrzymkę do Gietrzwałdu i na Warmię. Mają wolne miejsca. Szczegóły na plakacie. Tam też jest telefon do kontaktu z organizatorem.
 1. Dziedzictwem duchowym naszej parafii jest kult Matki Bożej Śnieżnej. Od XVII wieku istniała w Budziwoju drewniana kaplica modrzewiowa, w której okazjonalnie odprawiano Msze św. Jak podają zapis z wizytacji kanonicznych z końca XVII i początku XVIII wieku w kaplicy tej był czczony obraz Matki Bożej Śnieżnej. Jest to wierna kopia obrazu z Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Obraz rzymski otaczany był wielką czcią wiernych, którzy za przyczyną Matki Bożej doznawali wielu łask, zwłaszcza w chwilach wielkiego zagrożenia. Dlatego też obrazowi temu nadano tytuł „Salus populi Romani” –  „Ocalenie ludu rzymskiego”. Sława tego obrazu była tak wielka, że czyniono jego kopie. Także mieszkańcy Budziwoja zapragnęli mieć kopie tego obrazu. I przez wieki przyzwali orędownictwa i opieki Matki Bożej Śnieżnej. Gdy na początku XX wieku wybudowano kościół murowany, obraz Matki Bożej Śnieżnej umieszczono w głównym ołtarzu i otaczano go wielką czcią. Bardzo uroczyście obchodzono odpusty w dniu 5 sierpnia. Gdy w 1921 r. utworzono w Budziwoju parafię, nadano jej tytuł Matki Bożej Śnieżnej, co potwierdza tradycyjny i mocny kult w Budziwoju Matki Bożej pod tym wezwaniem. Od 2002 r. obraz znajduje się w nowym kościele – wyeksponowany jest w głównym ołtarzu.

Pod patronatem Matki Bożej Śnieżnej przeżywaliśmy jubileusz 100-lecia parafii. Wyrażaliśmy wdzięczność, że była ocaleniem ludu budziwojskiego. Za ten dar przedstawiciele parafii pod kierunkiem ks. Damiana dziękowali Matce Bożej w Bazylice Matki Bożej  Większej w Rzymie.

Gdy rozpoczyna się nowe 100-lecie naszej parafii pragniemy jeszcze bardziej ożywić kult naszej Patronki i wejść w bardzo zażyłe z nią relacje. Jest przecież nasza Matką. Pragniemy, aby Jej wizerunek obecny był w każdym domu, aby każda rodzina czciła Maryję jako swą opiekunkę i orędowniczkę. Dzisiaj możemy nabywać w cenie 10 zł obrazki do postawienia na półce czy biurku.

Pragniemy ożywić środową Nowennę do Matki Bożej Śnieżnej. Serdecznie zapraszamy. Przychodźmy  do naszej Patronki z naszymi prośbami, dziękczynieniami i przeproszeniami. Do obrazków dołączona jest nowenna do rodzinnego odnawiania w domu – choćby jako pacierz wieczorny. Jednak Nowenna odmawiana w świątyni przez rodzinę parafialną ma szczególne znaczenie.

5 sierpnia będzie pierwszy odpust ku czci Matki Bożej Śnieżnej w nowym 100-leciu parafii. W tym dniu pragniemy zawierzyć przyszłość każdego z nas, przyszłość naszych rodzin i przyszłość naszej parafii opiece Matki Bożej Śnieżnej. Pragniemy ją prosić, aby jako kochająca Matka nadal była „Ocaleniem ludu budziwojskiego”.